יעילות. אילוסטרציה (איור: שאטרסטוק)
התייעלות, אילוסטרציה. התקופה דורשת הסתגלות וצמצום | איור: שאטרסטוק

אחרי שבשנת 2021 ההייטק הישראלי היה על גג העולם עם מספרי שיא של גיוסי עובדים ושל חברות שהפכו ליונקורנים, 2022 הורידה אותנו לקרקע המציאות. בחודשים האחרונים אנחנו מתעוררים ליותר ויותר כותרות שמבשרות לנו על חברות הייטק שהחליטו לצאת במהלך רחב של פיטורי עובדים ואפילו של סגירת החברה. 

השנה הנוכחית עומדת בסימן אי ודאות וחוסר יציבות בכלכלות ובשוקי ההון בעולם כולו. המלחמה באוקראינה, שהעמיקה את משבר הסחורות שנוצר בעקבות הקורונה, תפסה את כלכלות העולם לא מוכנות, העלתה את האינפלציה והכניסה את ענף ההייטק העולמי לקיפאון. לפי נתוני האתר Layoffs.fyi מעל 61 אלף עובדי הייטק מכל רחבי העולם פוטרו ב-2022, ואלפים מתוך הרשימה הזאת הם עובדי הייטק ישראלים.

כשהמיתון בענף ההייטק בישראל ובעולם הולך ומעמיק מיום ליום - הדיווחים על פיטורים הולכים ונערמים, ואין כמעט חברה שלא בוחנת בתקופה הנוכחית כיצד היא יכולה לצמצם הוצאות. החלטנו לאסוף עשרה צעדים פשוטים שיאפשרו לחברות להתייעל ולהתאים את עצמן למציאות המשתנה בקלות:

1. פיתוח אג'ילי כדי להימנע מטעויות ופערי תקשורת - בניגוד לגישת הפיתוח המסורתית שתכליתה הגשת התוצרים הסופיים רק בסיום העבודה - הפיתוח האג'ילי מדבר על הצגת ההתקדמות במנות קטנות. בדרך כזו אפשר להימנע מטעויות קריטיות ועלויות פיתוח גדולות, במיוחד בתקופה כה מאתגרת. עדיף להקפיד לעבוד בשיטה האג'ילית גם כדי להיות בקשר רציף עם הלקוחות והשינויים התכופים שעוברים עליהם.

2. היפרדו מפיתוחים שאינם מועילים לארגון - לכאורה, נראה שצוות הפיתוח שלכם כה עמוס בעבודה ומכך משתמע שהוא גם הכי יעיל. מתברר שההפך הוא נכון. אם הצוות עמוס באינספור משימות - ככל הנראה מתבצעים בו גם פיתוחים שאינם יעילים והשחיקה גדולה. דרגו את הפיתוחים בצנרת מההכרחי לזה שהכי פחות ונסו לוודא שלא מתבצעות משימות מיותרות. זוהי הזדמנות גם לוודא שתהליכי הפיתוח יעילים ואין צווארי בקבוק מיותרים בדרך אל הלקוחות. היו אמיצים והעזו גם להפסיק פיתוחים שאינם מתיישבים עם שיקולי הארגון.

3. פחות פיצ'רים ויותר תכונות בסיסיות - הקמתם את הסטארט אפ שלכם כדי לבנות מוצר מצוין באיכות גבוהה לאין שיעור מהמתחרים. החיסרון הוא שכל פיתוח של פיצ'ר עולה הרבה מאוד כסף. אבל, לפני שהסטארט אפ ישיק את המוצר ללקוחות הקצה אין לכם דרך ממשית לדעת איזה פיצ'ר יהיה בשימוש רב יותר ויועיל ללקוחות. לכן, עדיף קודם להגיע אל השוק עם המוצר, וכחלק מהשיח של מנהלי המוצר עם המשתמשים להבין איזה פיצ'ר נדרש בפועל ומה ישדרג את המוצר ויגביר את ה-customer successes.

4. הוצאת פרויקטים חדשים לצוותים במיקור חוץ - תתפלאו לשמוע שהרבה מאוד פרויקטים בסטארט אפים ובחברות הייטק פותחו על ידי חברות חיצוניות. בתקופות כאלה, בהן קשה לחברות להתחייב העסקת עובדים לטווח הארוך, ומצד שני הן נדרשות להוציא לפועל פיתוח מהיר ויעיל - הוצאה החוצה של פרויקטים מסוימים יכולה להוות עבורן פתרון טוב ויעיל. פיתוח חיצוני מספק גמישות וחסכון בעלויות ובמשאבים, ויכול להוות שובר שוויון בשוק תחרותי. 

5. גיוס עובדים רק למשרות נחוצות והיעזרות בפרלינסרים לפרויקטים ספציפיים - כשבאוויר קיימת אי ודאות תעסוקתית, חברות הייטק צריכות להנהיג מודל עבודה רזה וגמיש, שיאפשר להן להגיב לשינויים מהיר. אפשר להשיג כזה, בין היתר על ידי העסקת עובדים רק למשרות נחוצות. כאלה שבלעדיהן היא לא תוכל לתפקד. ביניהן: מנכ"ל, CTO ומנהל מוצר. עבור כל שאר המשרות - הנהלת חשבונות, תפקידי פיתוח ושיווק ועוד - החברה יכולה להיעזר בפרילנסרים, עובדי מיקור חוץ ועובדים לפרויקטים ספציפיים.

6. מעבר לעבודה מרחוק - המשבר הנוכחי ותקופת הקורונה הוכיחו לנו שוב כמה העולם הוא כפר גלובלי קטן. את העובדה הזאת החברות יכולות לנצל גם לטובתן. היום הרבה יותר קל מבעבר להעסיק עובדים מכל מקום בעולם, שיבצעו עבודות פיתוח עבור חברות הייטק וסטארט אפים בעלויות נמוכות יותר, הן מבחינת שכרם והן מבחינת הוצאות שונות שנלוות להשכרה ואחזקת משרד. אפשר למצוא היום מדינות בהן קיימים מפתחים מנוסים שחולקים אזור זמן דומה עם ישראל ודוברי אנגלית שפת אם.

7. שימוש בתוכנות קוד פתוח - תובנות רבות בקוד פתוח ניתנות בחינם, או בעלויות נמוכות מאוד מבלי להתפשר על רמת האבטחה.

8. שימוש בתוכנות לבדיקת קוד - הרבה חברות, במיוחד צעירות עם קשיי תקציב, בוחרות שלא להשתמש בכלים לבדיקות קוד. בתוך המגוון הרחב, ישנן כאלה שערכן שקול לעבודה של צוות QA שלם ועלותן היא עשירית מאותו צוות. הן לא צוברות ותק ולא מקבלות פנסיה, ונותנות לכם תמיכת מוצר לרוב לאורך כל שעות היממה.

9. רכישת כלים להגברת היעילות של צוותי פיתוח - טכנולוגיות לבדיקת איכות ושגיאות קוד אוטומטיות וטכנולוגיות לשקיפות קוד הן רק חלק קטן מהאפשרויות שעומדות עבור חברות הייטק. אפשרויות שיכולות לייעל את תהליכי הפיתוח ולחסוך עבור המפתחים והחברה זמן ומשאבים רבים.

10. הטמעת מערכות CRM משלבים מוקדמים - ידע הוא כסף, תכתובות עם לקוחות ואינטרקציות הן אוצר בים המידע. אי אפשר לוותר על התיעוד הזה. במיוחד אם אתם סטארט אפ שמחפש לחסוך - רכישת תוכנת CRM מהיום הראשון היא חיסכון ולא הוצאה. אף שחברות רבות מכירות את המערכות לניהול קשרי הלקוחות הקיימות היום בשוק, ביניהן מאנדיי וסיילספורס, ואת היתרונות שהן מספקות לניהול פרויקטים ומשימות - חלקן עדיין מתלבטות לגבי הטמעתן.

תמונת עיגול עידן מלול  (צילום: יעל לוסטינג , יחצ)
צילום: יעל לוסטינג , יחצ

הכותב: עידו מלול הוא מנכ"ל ומייסד בית התוכנה פרודקטיב