Vision Pro lifestyle working כנס מפתחים אפל (צילום: אפל, יחצ)
הידיים נשארות משוחררות. משקפיים של אפל | צילום: אפל, יחצ

עם מחיר שעומד על 3,500 דולר למכשיר, הציפיות של כל העולם ממשקפי ה-Vision Pro שאפל הציגה אמש גבוהות במיוחד. גם המחיר היקר וגם השם שלהם ("פרו") מלמדים אותנו שהמשקפיים החדשים של אפל מכוונים לפלח שוק צר יותר ולא להמונים, בניגוד למשקפי המציאות המעורבת שמטא שיחררה שבוע לפני כן - שמחירם מתחיל מ-500 דולר בלבד.

בניגוד למטא, אפל לא השתמשה בהשקה באף אחד מהכינויים המוכרים: לא "מציאות מעורבת", לא "מציאות רבודה" וגם לא "מציאות מדומה" - אלא מכשיר ש"משלב תוכן דיגיטלי עם החלל הפיזי סביבכם, באופן לא מורגש".

אחד הדברים המגניבים שאפשר לעשות עם משקפי ה-Vision Pro זה לצפות איתם בסרטים בסלון, אבל אם ניקח בחשבון את אורך חיי הסוללה, כנראה שהיא לא תספיק לסרטים ארוכים בסגנון טיטאניק או אווטאר

ה-Vision Pro צפוי לצאת לשוק רק בתחילת 2024, אבל כבר עכשיו יש כמה עיתונאים ששיחקו עם הצעצוע החדש: "המכשיר, שדומה למשקפי סקי, נראה דק ופחות כבד מזה של מטא", מדווחים בוול סטריט ג'ורנל. אז כנראה שמבחינת המשקל של המכשיר אפשר להיות אופטימיים, כי למשקפיים האלה יש סוללה שמספיקה לשעתיים, היא מתחברת בכבל ואין צורך לסחוב אותה ממקום למקום על הראש. אבל אל תטעו, הכבל שמחובר למכשיר עדיין 'מתנדנד' ממנו והופך את האירוע למסורבל למדי. אפשר לשער שבהמשך נראה ציוד היקפי ייעודי שיהפוך את סחיבת הסוללה לקלה יותר.

והערה נוספת על הסוללה: אמנם אחד הדברים המגניבים שאפשר לעשות עם משקפי ה-Vision Pro זה לצפות איתם בסרטים בסלון, אבל אם ניקח בחשבון את אורך חיי הסוללה, כנראה שהיא לא תספיק לסרטים ארוכים בסגנון טיטאניק או אווטאר.

"העיניים הן העכבר"

מבחינת השימוש והשליטה במכשיר, מדובר בתפעול פשוט למדי ואינטואיטיבי שמתבסס על קליטה של תנועות עיניים ותנועות ידיים עדינות, פקודות קוליות וכפתורים על גבי המכשיר עצמו. באופן הזה הידיים נשארות משוחררות: "העיניים שלכם הן העכבר, והאצבעות הן הכפתורים", מתארת העיתונאית ג'ואנה שטרן מהוול סטריט ג'ורנל. יחד עם זאת, שטרן טוענת שלמרות שבהתחלה המכשיר היה נוח, אחרי כמה דקות של שימוש הוא הכביד על הפנים וגם גרם לבחילה קלה. אפל התייחסה לעניין והבטיחה שעד שהמכשיר ייצא לשוק, העניין יטופל.

אין ספק שמבחינת האיכות שבה רואים את הסביבה מבעד ל-Vision Pro, ורמת השליטה בתנועה במרחב באמצעות סיבוב הכפתור - מדובר בהישגים טכניים מרשימים ביותר. אותו כפתור שליטה אפילו מסוגל לנוע בין מידות חשיפה שונות לעולם שבחוץ. כתב הוורג' דיווח שתוך כדי התנסות הוא אפילו היה מסוגל להקליד באייפון שלו. ואם כבר הגענו לעניין הראייה, נציין שאפל לא קיפחה את בעלי משקפי הראייה - והבטיחה שתשחרר לשוק גם עדשות מתמגנטות מתאימות, פרי שיתוף פעולה עם חברת האופטיקה צייס (Zeiss).

אפל לא קיפחה את בעלי משקפי הראייה - והבטיחה שתשחרר לשוק גם עדשות מתמגנטות מתאימות

פיצ'ר נוסף שיש ב-Vision Pro הוא שיחות וידיאו FaceTime. הבעיה היא שהמכשיר מכסה את פני המשתמשים, ולכן אפל הייתה צריכה למצוא פתרון חלופי ולא להשתמש ב"אווטארים" (אצל אפל, הדמות שמתקבלת מסריקת הפנים ומייצרת הולוגרמה לא נקראת אווטאר אלא "פרסונה") - והיא אכן התגברה. 

ניתן לראות שרוב הנסיינים התרשמו מהנראות הגרפית המרהיבה ומחוויית התלת ממד של המשקפיים. וגם העיצוב, כרגיל אצל אפל, לא מאכזב. כמו שאפשר לצפות ממוצר שעולה 3499 דולר.