משרד הייטק (צילום: Monkey Business Images, shutterstock)
חברת הייטק, אילוסטרציה. גם במקצועות הליבה מורגשת כבר פגיעה | צילום: Monkey Business Images, shutterstock

מספר המשרות המפורסמות למהנדסים בחודשים ספטמבר עד נובמבר עמד על 11,800 משרות בלבד - ירידה של 8% ממספר המשרות שפורסמו בחודשים אוגוסט עד אוקטובר, כך לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בהגדרת המקצוע של מהנדסים נמצאים בין היתר מהנדסי חשמל, מחשבים, תעשייה וניהול וכדומה. גם הביקוש למפתחים ירד בשיעור גבוה של 9%, ועמד על 7,748 בחודשים ספטמבר-נובמבר.

בגל הפיטורים שהתחיל באמצע השנה, דעך קצת והתעצם אחרי תקופת החגים בישראל, אנשי הטכנולוגיה והמוצר נפגעו פחות, בעיקר בגלל החשש מצד החברות שמדובר בתפקידים שיהיה קשה לגייס שוב במקרה הצורך. עם זאת, נראה שגם במקצועות הליבה מורגשת כבר פגיעה, בעיקר מצד הביקושים שיורדים באופן כמעט עקבי מתחילת השנה. לפי נתוני הלמ"ס המשרות הפנויות במקצועות המידע והתקשורת עמד על 21,160 משרות בינואר, הגיע לשיא של 21.5 אלף משרות בפברואר, ומפברואר נרשמה ירידה חדה של 32% בביקושים לרמה של 14,600 משרות פנויות.

גם המספר 14,600 מטריד, שכן בהחלט מדובר על ירידה לא מבוטלת מתחיל השנה, מאידך, זו בסך הכל חזרה לרמת המשרות הפנויות שנספרו בחודשים הראשונים של הרבעון הראשון ב-2019, שממנו התחילה עלייה היסטורית בביקושים לעובדי הייטק שהחזיקה עד הרבעון הראשון השנה.