עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל
עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל. יחויבו בשימועים

לאחר הודעת הפיטורים בעולם של מטא, לפיה 11 אלף עובדים הולכים הביתה (13% מכוח האדם שלה בעולם) - הפיטורים מתחילים לחלחל גם למשרדים המקומיים בארץ של ענקית הטכנולוגיה. בארץ עובדים כ-1,000 עובדים, והפיטורים צפויים להגיע בעיקר ממחלקות ה-HR לאור הקפאת הגיוסים הצפויה בחברה. כמו כן נמצאים בסכנה צוותי פיתוח של קווי מוצר שיוחלט לסגור אותם, ובאופן טבעי עובדים עם ביצועים פחות טובים.

כבר בהודעת הפיטורים הודגש כי תנאי הפיטורים בכל העולם יהיו דומים ונדיבים יחסית, וייבחנו בכל מדינה לפי חוקי התעסוקה המקומיים. המשמעות היא בארץ ייערכו שימועים כחוק - זאת בשונה מהפיטורים בחברה הגלובלית, שבה העובדים המפוטרים כבר נותקו ממערכות המידע של החברה.

מטא הציעה לעובדים המפוטרים בארצות הברית נחיתה רכה הכוללת 16 שבועות נוספים בתשלום - ועוד שבועיים נוספים על כל שנת עבודה במטא. עוד יקבלו תשלום עבור כל ימי החופש הנותרים, ביטוח בריאות למפוטרים ומשפחותיהם לחודשים הקרובים ותנאים סוציאליים נוספים. 

במכתבו לעובדים הדגיש מארק צוקרברג כי הידוק החגורה בכוח האדם הוא רק חלק מצעדי ההתייעלות: מטא תנקוט בצעדים נוספים בתרבות הארגונית, למשל צמצום שטחי הנדל"ן של החברה, מעבר לעבודה בשיטת "הכסא החם" לעובדים שנמצאים הרבה מחוץ למשרד ועוד שינויים שיתווספו בחודשים הקרובים. "אנחנו עושים את השינויים האלה משתי סיבות: ירידה צפויה ברווחים בתחילת השנה הקרובה ורצון לעבוד בצורה יעילה ורזה".