אור עופר, מייסד ומנכ"ל Similarweb (צילום: רותם כנעני)
אור עופר. "רציתי להיות עם תזרים מזומנים חופשי עד 2024, עכשיו קיצרתי את הדרך" | צילום: רותם כנעני

"כבר בסוף הרבעון השני התחלנו לבצע תהליך של חיסכון בעלויות וארגון מחדש, עם שינויים בכוח האדם. בסך הכל יפוטרו 130 איש, 70 מתוכם בישראל. זה לא רק ממכירות ו-HR, אלא גם מפיתוח ויתר המחלקות. כולם נכנסו מתחת לאלונקה". כך אמר היום ל-tech12, אור עופר, מייסד ומנכ"ל סימילרווב השוהה כעת ביפן. עופר ערך שיחת וידיאו עם כל עובדי החברה, שבה דיבר על הצעדים שעליה לנקוט כדי להישאר עם הראש מעל המים.

"יצאנו משנתיים של מומנטום מדהים של הקורונה. לקח לנו 11 שנים להגיע ל-100 מיליון דולר הכנסות ואז תוך שנתיים הגענו ל-200 מיליון דולר", אומר עופר ל-tech12. “ברבעון הרביעי של 2021 ראינו את המומנטום נמשך וזה נראה שזה רק מתחיל והיה שוק מאוד גדול, אז הלכנו לתפוס אותו וגייסנו המון כוח אדם ואנשי מכירות.

"ראינו שאנחנו עומדים ביעדים ברבעון השני, שהפגיעה פחות חמורה ואולי אנחנו חסינים. אלא שברבעון שעבר ראינו שאנחנו לא חסינים וכולם נכנסים לקוסט סייבינג וראינו שההייפר צמיחה לא מתממשת. הבנו שאנחנו חייבים להסתכל למציאות בעיניים ולהיפרד מ-10% מכוח העבודה. זו החלטה מאוד לא פשוטה ומאוד כואבת. אבל היא נלקחה כי אחת ההבנות היא שהמצב יימשך כמה רבעונים, דבר שמקרין גם על 2023".

איך עוד אתם מתכוונים להתייעל?
"כחלק מהצמיחה שלנו, פתחנו הרבה משרדים אז היה משרד בגרמניה, באוסטרליה ובארה"ב. אז סגרנו אותם ועברנו לעבודה מרחוק וזה חוסך לנו המון בשכירות. בנוסף, עברנו גם למטה חדש עם 4 קומות ומקום ל-1,000 עובדים. עכשיו הצפי הוא ל-650 עובדים כאן בארץ, אז יש לנו קומה שאנחנו יכולים להשכיר".

תגייסו כסף בשנה הקרובה?
"יש לי 90 מיליון דולר ו-40 מיליון דולר קו אשראי. בשנה הזו, בגלל המעבר למטה החדש, ההוצאות גבוהות מהרגיל והברן יגיע לכמעט 70 מיליון דולר. בשנה הבאה אני לא אשרוף חצי מזה, אפילו לא 30 מיליון. אני לא צריך לגייס כסף. רציתי להיות עם תזרים מזומנים חופשי עד 2024, עכשיו קיצרתי את הדרך".

מה האתגרים הכי גדולים שלך?
"יש שני רבדים. הראשון זה שרוב העסקים במוד של חיסכון בעלויות ולא במוד של לקנות עוד תוכנה, אז גם אם צריך ה-SELL סייקל גדול יותר והכל עובר אישור ארוך יותר. אנחנו עדיין גדלים, אבל לא בקצבים של פעם. הדבר השני זה שרוב כוח העבודה לא רגיל לשוק משברי. לפני 15 שנה, כשפתחתי את העסק רוב העובדים שלי עוד לא היו בכוח העבודה, מי שמתחת לגיל 40 לא מכיר מה זה לעבוד בתנאים כאלה, כשכל הפינוקים שרגילים אליהם משתנים. קיוויתי שזה יסתיים לקראת הרבעון הרביעי אבל אני לא רואה את זה קורה. זו עוד מהלומה בדרך, אבל נעבור אותה חזקים ונעשה קונסולידציה. זה הולך להיות מאוד קשה, ומי שאין לו מערך מסודר ייפגע. שתי חברות שהשקעתי בהן נסגרו, לדעתי מתחת לפני השטח מתחוללת סערה".