עובדת מהבית (צילום: keren fadida, unsplash)
עובדת מהבית (אילוסטרציה). הוויתור על היגיינה חוסך 45 דקות בשבוע | צילום: keren fadida, unsplash

מגפת הקורונה אילצה אותנו לאמץ מודלים חדשים של עבודה ובעיקר לשלב יותר שעות של עבודה מהבית. המודל חוסך את זמן הנסיעה מהבית למקום העבודה, אבל סקר עדכני מעלה שהוא חוסך גם לא מעט זמן התארגנות ובילוי מול המראה. כמה זמן? בממוצע תשע דקות ביום, שמתרגמות ל-45 דקות בשבוע וליותר משלוש שעות בחודש.

הנתונים מגיעים מתוצאות הסקר החודשי בנושא עבודה מהבית שעורכת קבוצת חוקרים מתחום הכלכלה בארצות הברית ומקסיקו. עם פרוץ הקורונה החוקרים החלו לערוך סקרים חודשיים בהשתתפות עובדים בארה"ב בגילאי 20-64 שהשתכרו מעל 20,000 דולר בשנה ב-2019. הסקר הראשון נערך במאי 2020, ואיסוף הנתונים ממשיך מאז על בסיס חודשי כאשר על כל סקר עונים 2,500-5,000 עובדות ועובדים באופן אנונימי ורנדומלי – כך שבכל חודש עונים על הסקר אנשים חדשים ממגוון ענפי תעסוקה.

בסקר של ינואר האחרון השתתפו כ-4,000 איש ואישה, ותוצאותיו הראו כי כשעובדות ועובדים נשארים בבית כדי לעבוד מרחוק הרגלי היגיינה שלהם משתנים, ולא ממש לטובה. כ-27% מהם לא מתקלחים או מתרחצים בעת עבודה מהבית לעומת כ-15% שלא עושים זאת כשהם עובדים מהמשרד. כמעט 30% מהם לא טורחים ללבוש בגדים נקיים כשהם עובדים מביתם, לעומת כ-8% שמגיעים לעבודה בבגדים שלא יצאו עברו כביסה קודם לכן. עובדים מהבית גם משתמשים פחות בדיאודורנט, מתגלחים פחות ומתאפרות פחות. בנוסף, פחות עובדים מהבית מתעוררים בעזרת שעון מעורר.

מוביל המחקר: גם אני מעדיף לפעמים לישון יותר במקום להתקלח

לכאורה מדובר בחסכון זמן פעוט. אבל כשסוכמים את מספר הדקות שנחסכות על רחצה, איפור וגילוח, צחצוח שיניים ובחירת הבגדים מדובר בכמות זמן משמעותית. כמעט 28 דקות ביום מוקדשות לפעולות של התארגנות ליום העבודה כשהוא מתקיים מחוץ לבית. המספר הזה יורד ל-19 דקות כשעובדים מהבית. החיסכון המשמעותי ביותר הוא על זמן גילוח: רק 40% מתגלחים כשהם עובדים מהבית לעומת 52% שעושים זאת כשהם יוצאים למשרד. 27% התאפרו כאשר עבדו מהבית לעומת 44% כשעבדו מחוץ לבית.

החוקר שמוביל את המחקר, פרופ' ניקולס בלום מאוניברסיטת סטנפורד, אמר בראיון לאתר Fortune כי הוא מתאים מאד לפרופיל של הדאטה: "אם אני עובד מהבית, לא תמיד אני מתקלח או מתגלח בבוקר." במקום זה בלום אומר אומר שהוא ישן קצת יותר, נתון שמתכתב עם הדאטה של המחקר. בלום פרסם את ממצאי ינואר של המחקר בסדרת ציוצים בטוויטר שעוררו דיון על היתרונות של עבודה מהבית לעומת מחוץ לבית וגם תהיות לגבי הכנות של המשוב בסקרים.