בריאן צ'סקי (צילום: GettyImages - Bryan Bedder)
צילום: GettyImages - Bryan Bedder

"היום אנחנו מודיעים כי עובדי Airbnb יכולים לגור ולעבוד בכל מקום": כך צייץ המנכ"ל והמייסד של חברת התיירות Airbnb. מדובר במהלך אמיץ שכמעט אין ממנו דרך חזרה - והוא מבוסס על אמון מוחלט של החברה בעובדים. מעל ל-6,000 עובדי החברה קיבלו מייל מצ'סקי, בו הוא הכריז על מדיניות חדשה, של גמישות מוחלטת בכל הנוגע למקום הפיזי ממנו יעבדו העובדים.

צ'סקי הסביר כיצד תתפקד החברה מהיום והלאה במכתבו. "לפני שנתיים העולם נסגר, ומצאנו את עצמנו עובדים מחדרי שינה, מרתפים ומשרדים ביתיים. ולמרות זאת חווינו את השנתיים הפרודוקטיביות ביותר בהיסטוריה שלנו. שאלנו את עצמנו לאן העולם הולך, והתשובה היתה ברורה – הוא הופך לגמיש יותר בנוגע למקום העבודה. בעבר, חברות הטכנולוגיה בעמק הסיליקון הובילו את טרנד האופן ספייס וההטבות (perks) במשרדים. היום סטארטאפים אימצו את העבודה מרחוק והגמישות, ואני חושב שזו תהיה צורת העבודה הדומיננטית בעוד עשר שנים".

 המודל החדש גם מתכתב מאוד עם המוצר של Airbnb – יחידות אירוח לא מלונאיות, שמאפשרות לעובדים להתאכסן בדירה או בית גדולים מספיק ומתאימים לעבודה. מנתונים שפרסמה החברה, כמעט 1 מ-5 אורחים של Airbnb דיווחו שהם משתמש בדירה לעבודה מרחוק במהלך 2021. "ראינו מיליוני משתמשים שעבדו מדירות Airbnb ובמחצית השניה של 2021. 20% מההזמנות בפלטפורמה היו לתקופות ארוכות מחודש, ומחצית היו עבור שהיות ארוכות משבוע", הוסיף צ'סקי במכתבו. עוד הוא מרחיב על יתרונות המודל החדש, בהם הגדלת מאגר העובדים הפוטנציאלים של החברה מעבר לרדיוס היוממות (קרי, לא רק מי שיכול להגיע למשרד בכל יום), והגדלת המגוון האנושי של עובדי החברה.

כיצד זה יעבוד ברמה הפרקטית? צ'סקי מפרט:

1. כל עובד, מלבד עובדים שהנוכחות שלהם במשרד חיונית, יוכלו לבחור את המקום שבו העבודה שלהם היא הפרודוקטיבית ביותר, ובכך יוכלו לגור בכל מקום שחלמו עליו. עובדים בארה"ב יוכלו לשנות את מקום מגוריהם ועבודתם ללא כל שינוי בתנאי ההעסקה שלהם.

2. פרט לארה"ב, יש לעובדי החברה "את הגמישות לטייל ולעבוד בכל מקום בעולם. החל מספטמבר תוכלו לעבוד ב-170 מדינות, עד ל-90 יום בכל מדינה. כל עובד יצטרך עדיין כתובת קבועה לצורכי מס ותשלום שכר", כותב צ'סקי.

3. על החשש שהריחוק החברתי והניתוק בין העובדים יפחית את הפרודוקטיביות, וכן על חשש של מנהלים הוא עונה: "התשובה היא פשוטה – אני מאמין לכם. והגמישות עובדת רק במקום שבו יש אמון בצוות. הוכחתם כמה אתם יכולים להשיג בעבודה מרחוק וזה ברור שזה עובד"

4. לגבי הצורך במפגשים בין אישים לחיזוק המחוברות, מערכות היחסים ושיתופי הפעולה בתוך החברה, הוא אומר כי: "יהיו מפגשים סדירים לפגישות צוות, אוף סייטס ואירועים חברתיים. במקום שהמשרד יהיה המקום להתחבר בו, אנחנו מתעדפים מפגשים אישיים משמעותיים". צ'סקי הוסיף כי החל מ-2023 העובדים צפויים להיפגש לשבוע בכל רבעון.

5. כדי לאפשר את הגמישות, Airbnb צריכה להתגבר על רגולציה משמעותית וצ'סקי עקץ חברות אחרות שלא בוחרות בדרך הזו רק בגלל הניירת שכרוכה בתשלום משכורת ומס וניהול אזורי זמן שונים. הוא מוסיף כי החברה פועלת כדי לאפשר זאת, ועד כה מעל עשרים מדינות כבר מציעות ויזות עבודה מרחוק.

6. מדיניות החברה תמשיך להיות של "לוח שנה אחד" ובו שחרור של שני מוצרים משמעותיים בשנה, במאי ובנובמבר, וכל המשפגשים האישיים יתאימו ללו"ז הזה. בנוסף החברה ממשיכה לפעול לפי אזור זמן PST ועובדים שעד היום עבדו מחוץ לארצות הברית, ייאלצו להישאר בלו"ז הקיים.